neděle 30. listopadu 2014

Howl of Blackmane - review karet, část 1


Dnes se podívám na karty z nového, prvního, a do Čech rapidně se blížícího War Packu. Tedy rozšíření k základní sadě Warhammer 40K Conquest.
Účelem tohoto příspěvku je podívat se detailněji na všechny nové karty a za účelem budoucího se pobavení, je zkusit ohodnotit a odhadnout, jak asi budou populární. Bez dalších caviků, začněme tou nejdůležitější novinkou - warlordem

RAGNAR BLACKMANE
Ragnar Blackmane
Nový warlord má sice standardní počáteční statistiky (7 karet i zdrojů), ale bojové schopnosti jsou značné. Při 7 životech mít útok 2, to nemá nikdo jiný ze stávajících borců s výjimkou Nazdrega. Hlavně ale přináší Ragnar zcela nové pojetí boje. Doposavad bylo hlavní zabrat 3 planety a pokud se podařilo zabití soupeřova šéfa, byla to vítaná zkratka k většinou již i tak nevyhnutelnému vítězství.
S Ragnarem je ale odstranění warlorda daleko snazší než s kýmkoliv jiným. Hlavní důsledek toho, že si uděláte Ragnarův balíček ale bude to, že soupeř začne daleko více o všem přemýšlet a z toho všeho vypětí bude leckdy možné pozorovat při command fázi, jak mu stoupá z uší dým. Ragnar vám totiž zcela zamíchá všemi obvyklými strategiemi při nasazování warlorda na planety. Má soupeř na jedné planetě dva Void Piráty a jednoho Rogue Tradera? Obvykle jasná pozvánka pro vašeho borce, aby se tam podíval a pěkně je vypakoval domů. Ale co když bude mít soupeř takto obsazenou planetu a bude hrát Ragnara? Vyvstává velice solidní možnost, že je to jenom na vás připravená past. Ale co když počítá s tím, že si budete myslet, že je to past? Chápete, jak rychle se dokážou mozkové závity s tímto uvažováním zavařit? Už jenom kvůli tomu, se mi Space Wolf líbí, vnáší do hry nový prvek.
Nutné si ale bude dávat pozor na to, aby vás samotný lov na soupeře nepohltil a najednou jste nezjistili, že se mu podařilo vlastně obsadit všechny planety a má 2x tolik karet a zdrojů. Chce to zvolit svou strategii pečlivě a nenechat se unést.
Jak se ale uchytí? Nejprve si ho budou chtít vyzkoušet všichni, což dá rozum, když to je první nový warlord. Ale i do budoucna mu věštím dobré zítřky. Už teď víme, že vyjde dost karet, které budou silnější za přítomnosti warlorda a usnadní jeho zabití. Časem mu přibude jistě konkurence z dalších frakcí (odhadem Chaos, DE?) a pointa hrát hru na zabití warlorda bude běžná (i když si troufnu tvrdit, že stále v menšině, oproti klasickému vítězství na planety).

Hodnocení: 4/5

BLACKMANE SENTINEL
Blackmane SentinelOsobní Rangarovy jednotky, jak už jsme si zvykli, dále podporují jeho základní strategii. V tomto případě, zničit soupeřova warlorda. Jak si ale celkově vzato stojí?
Jednotka 2/2/2 s jedním kladívkem není neobvyklá. Jaké jsou obvykle s těmito statistikami vlastnosti? Ogři jsou imunní na taktiky hrané soupeři, Strakenovi borci se nahradí gardistou, Rokkitboy kazí flying, Flameři umí dát za 2 atd. atd. V současné době jsou toto nejrozšířenější statistiky jednotky, je jich opravdu hodně. Troufnu si tvrdit, že Blackmane Sentinel si obstojí docela solidně.
Zahrajete jej na planetu, kde může pomoci vyhrát Command, když se ale ukáže, že bude potřeba jinde, můžete jej přesunout. Ano, ideálně by to bylo až v boji, či jako mobile, ale nemůžeme asi chtít všechno.
Upřímně řečeno, nejsem z této jednotky nikterak ohromen, ale užiteční chlapci rozhodně budou.
Hodnocení: 3/5


FROSTFANG
FrostfangŠéfovské attachmenty obvykle bývají hodně dobré a jejich zahrání nebo uschování si na prevent zranění je často složitá otázka. Co tedy Ragnarův meč?
Nejprve nutno říci, že je to relic. Což nám zatím moc nevadí (Iron Halo hrají všichni stejně jen kvůli štítům), ale v budoucnu by mohlo. Dále, nositelem může být jen Space Wolf. Těch zatím není mnoho (jen Ragnar a spol.) ale budou přibývat. Nicméně to není ani moc omezení, protože to stejně nechcete hrát na nikoho jiného než právě na Ragnara.
No a konečně schopnost. Plus 2 hp a útok když se trefíte do šéfa je moc fajn. Pokud máte iniciativu, znamená to, že dáte 2 zranění přes schopnost warlorda a následně útočíte za 4. To položí většinu oponentů. Tak nějak si ale říkám, jestli by šéf vesmírných vlků raději neměl Catoův meč. +1 atk a armorbane by se možno hodilo více, než 2 extra životy, ale uvidíme. A hlavně cena. Myslím, že slabší staty a tím i nižší cena by se hodily více. Při svém lovu soupeře totiž Ragnar často zapomíná na takové prkotiny jako jsou zdroje a tak s nimi musíte daleko více šetřit (o to větší je šok, pokud jste si zvykly na Catoa a jeho skvělé finanční schopnosti).
Hodnocení: 3/5

RAGNAR'S WARCAMP
Ragnar’s WarcampTrochu podobný případ jako s mečem. Naprosto drtivý efekt, ale za příliš vysokou cenu. Balíček by raději slabší ale levnější kusy. Já osobně s limitovanou zkušeností s Ragnarem (pár her přes OCTGN) jsem měl vždy problémy se zdroji. A tak dostal nový SM warlord nejdražší support ve hře. A ačkoliv takový Ragnar s mečem útočí za 8 proti warlordovi, stejně nejsem velkým fanouškem této karty. Moc drahé.
Hodnocení: 2/5







BLACKMANE'S HUNT
Blackmane’s Hunt
 Tak konečně něco lepšího. Za 0 zdrojů možnost výrazně dopomoci spuštění Ragnarovi schopnosti a vůbec pointy celého balíčku. Tato karta je skvělá a jediná škoda je, že jsou jen dvě kopie. Chce to také pečlivě promýšlet nasazování nejenom Ragnara, ale i jednotek. S touto taktikou jste totiž schopni pokrýt hned 3 planety za předpokladu, že původní deploy warlorda je na tu prostřední. Tudíž by to chtělo, aby i v případě, že se rozhodnete kartu nepoužít (nebo nebudete moci), měl deploy na danou planetou smysl. Chce tomu trochu pomoci, ale i tak je to skvělá záležitost.
Hodnocení: 5/5

pátek 28. listopadu 2014

Klubové hraní 27.11. a multiplayer

Účast na třetím pořádném hraní byla již nyní obvyklých sedm lidí.Hrály se různé hry, co jsem postřehl, tak si Libor zkoušel ošklivý DE/E choke balíček z MS, který se snaží především o to, abyste neměli na ruce žádné karty a pokud by to vyšlo, tak ani žádné zdroje. Pokud se mu to daří, obvykle i vyhraje. Je to hnus :)
Ke konci dne jsme potom ve třech vyzkoušeli multiplayerová pravidla, co jsem našel na webu (zde) a za mne musím říci, že to bylo opravdu fajn. Jaké jsou plusy a mínusy tohoto systému?

- musí se modifikovat základní pravidla a hra trochu ztratí ze své estetické přehlednosti
- hra trvá déle
- některé karty jsou výrazně silnější / slabší než jste zvyklí z 1v1, což může zmást
+ některé karty jsou výrazně silnější / slabší než jste zvyklí z 1v1, což jim dodá nový punc a hře svěžest
+ interakce mezi hráči, mně osobně to alespoň baví daleko více
+ hra se snáze vyrovnává, v 1v1 se může stát, že jeden hráč tomu druhému uteče, že už to nemá cena hrát dál, v multihře jeden proti více skoro nemá šanci a tak se to pěkně vyrovnává, vstupuje do hry "politika" a vůbec spousta dalších zajímavých faktorů

Já osobně jsem z objevu multihry nadšený a těším se, až si to opět vyzkouším. Na závěr bych ještě politoval Ondru, který se tak moc těšil, až si zahraje a když se k tomu ke konci dne konečně dostal, dvakrát ho zradily karty a tak si to moc neužil. Ale příště bude taky den!

čtvrtek 20. listopadu 2014

Klubové hraní 20.11.


Hraní v Mephitu tento týden s neslo v duchu nových hráčů, což jsou samozřejmě skvělé zprávy! Ať už do hry jdete naplno hned od začátku a nakoupíte 3 základní sady, a nebo si vytisknete proxy, my budeme jenom rádi, protože čím více hráčů, tím lépe. Celkem se nás sešlo sedm, což vzhledem k tomu, že tři hráči z minula chyběli, je velice pěkné a zatím se komunita stále rozrůstá.
Férové rozdělení planet. Ani se nelze divit, že
se nikomu na planetu toho druhého nechtělo :)

Tentokráte jsem již byl účasten od samého začátku a tak jsem byl svědkem docela dost her. Já sám jsem se vydal dnes poučen z videa z finálových soubojů (Conquest běží někde kolem po 3 hodině videa) na mistrovství v Conquestu, z poslechu rozhovoru se samotným mistrem (poslední díl Adeptus Podcastus) a z hraní na OCTGN.
Výsledkem je, že jsem celkem spokojen se svými balíčky. Postavené jsem měl dva a jeden. Dobré SM a Eldary a AM do počtu :)
Nejvíce se dnes hráli asi SM a Chaos. Report vezmu bodově.
  • První seznámení se s kartou Doom bývá bolestivé. Velmi. Stejně jako zjištění, jak některé karty (ne)hezky spolupracují - například Atrox Prime a Zarathur. Stálo mne to jenom hru.
  • Když má protihráč rovnoběžně s řadou planet svou vlastní řadu jednotek a vy nic, obvykle je něco špatně. A už se s tím málokdy dá co dělat. 
  • Detailnější pohled.
  • Jsou jednotky, které by se také mohly jmenovat "Natuhleplanetuzapomeň" - jmenovat bych mohl například Bloodlettera, Possessed nebo Helldrake. Sakriš, nejsou to všechno jednotky chaosu? Zajímavé. I když libovolná jednotka tau se třemi a více attachmenty je možná ještě děsivější. Člověk vidí ty příjemně malé staty a to jej snadno přivede k osudové chybě. 



pondělí 17. listopadu 2014

OCTGN

OCTGN, oktagon, software umožňující hrát online. Dnes se na to podíváme detailněji.

Já osobně mám zkušenosti s octgn již z jiné karetní hry (LOTR LCG) a tak, když se objevila nová hra, bedlivě jsem sledoval, kdy ji někdo na octgn zprovozní a jakmile se tak stalo, jal jsem se ji zkoušet.

Nejprve pár základních informací. OCTGN je software umožňující hrát online všechny možné karetní i jiné hry. Funguje velice snadno a také zdarma. Dá se i platit za nevelký poplatek $ 3,- měsíčně a za to dostanete pár vychytávek navíc a také možnost nahrávat si do programu vlastní obrázky karet. V základu má totiž program jen šablonu karet s textem a shánění obrázků bývá vzhledem k tomu, že je to lehce nelegální, obtížné (ale zde se pokusím pomoci).
Deck Editor

Samotné hraní je docela jednoduché. Existuje spousta různých funkcí, jak některé herní procesy automatizovat (začátek kola, vyhrávání planet, etc.) a tak to, co mi vadí nejvíce je fakt, že pokud chcete protihráči něco sdělit, musíte to napsat. Samozřejmě pokud hrajete se známým, toto může odpadnout použitím TS, Skype či jiných programů.

Když si chci zahrát, jednoduše se podívám do lobby, kde je seznam her a buď se rovnou připojím nebo si nějakou vytvořím. Množství her v nabídce se liší dle denní doby, ve všední den dopoledne jich tam například moc není :)

Zatím jsem odehrál šest her a toto jsou moje zkušenosti:
- lidi jsou fajn, snadno se domluvíte a i když by angličtina nebyla váš šálek kávy, tak opravdu stačí jen pár slov (hi, actions?, yes, no, end of turn?, gg, bye).
- hry jsou to zajímavé a často narazíte na neobvyklé balíčky
- je to skvělá příležitost testovat balíčky
- dnes (17.11.) již mohu hrát s kartami z prvního war packu.
Ukázka ze hry

Na závěr pár užitečných odkazů.

Pokud máte jakékoliv dotazy, napište, rád pomohu. Tak doufám, že se někdy na octgn uvidíme.dary

pátek 14. listopadu 2014

Klubové hraní 13.11.

Herní večer 
Hned, jak mi skončili pracovní povinnosti, letěl jsem do Mephitu na druhý pořádný karetní večer se hrou Warhammer 40K Conquest.
Příjemně mne překvapilo, že jsem tam již nalezl šestici hráčů. V klídku jsem si již objednal jídlo a jal se sledovat hry.
Hrálo se všechno možné, snad vlastně úplně všechno :)
Viděl jsem, jak Astra Militarum dokázala porazit Liborovi krvežíznivé hordy orků, ale i jak si Martinovi Tau (zde se musím pochválit, že jsem si zapamatoval jméno) poradili se Space Marinou Michala. I já jsem se později zapojil a hrou prověřil všechny své tři balíčky. AM dostala na zadek, protože horda malých vojáčků proti ošklivým Tau s AoE neměla moc šanci (Zejména když se na tohoto ošklivého tauíka dal ochranný štít, to byl fakt hnus). Na druhou stranu si SM dokázali poradit s Chaosem (zde hrály trochu roli hned dva Land Raidery, co jsem dostal v prvním respektive třetím kole do hry) a nakonec ve velice hřejivé hře zabodovali i Eldaři, také proti svému největšímu nepříteli - Chaosu.
Celkově řečeno si myslím, že si všichni již uvědomili, že kašlat na Command Struggle se nevyplácí a snad v každém balíčku se vyskytoval Void Pirate, protože prostě karetní výhoda (to není gramatická chyba). Je velice fajn, že hry jsou velmi různorodé i mezi stejnými soupeři, protože nalosování planet hraje obrovskou roli.
Takže jsem rád, že se nás sešlo krásných sedm statečných a doufám, že by se to ještě mohlo zvednout a že hráči, kteří si to vlastně přišli jen vyzkoušet se rozhodnout přidat se k nám.